Кума на панкот: Пети Смит го доби клучот од градот Њујорк


Американската музичарка и поетеса Пети Смит имаше чест да го добие од градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, клучот од градот.

Како што соопштува порталот „Consequence Of Sound“ свечената церемонија се оддржала синоќа.

– Во светот постојат многу уметници и многу музичари, но Пети Смит е единствена, изјави градоначалникот, давајќи ѝ го епитетот „кума на панкот“.

– Таа инспирираше толку многу луѓе, и со нејзина помош беше оформено цело уметничко движење, но и политичко движење, рече градоначалникот.

Пети во своето обраќање се присети кога првпат дошла во Њујорк во 1967 година, „само со неколку долари во џебот и без перспектива“.

Таа кажа дека веднаш нашла работа во книжарница. А потоа се запознала со своите соработници како Сем Шепард и Лени.

– Видов дека во овој град, со сите негови шанси и можности за развој, ако сакаш да работиш и имаш амбиција и ведар дух, можеш да постигнеш многу, изјави уметницата. Таа порача дека њујорчани треба да си го чуваат градот, „не само големите градби како облакодерите, но и малите работи, дрвјата, плоштадите и парковите.“

Во текот на церемонијата таа ја исполни Ghost Dance, својот хит од 1978 година.

Други видни личности кои годинава го добија клучот на Њујорк Сити се лидерот на сенатското мнозинство Чак Шумер и режисерот Спајк Ли.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...