Кумановци повторно би го избрале Димитриевски за градоначалник

Дури 48,4 отсто од кумановци на претстојните локални избори би гласале за Максим Димитриевски, актуелниот градоначалник на Куманово, покажа телефонската анкета спроведена на репрезентативен примерок од 1.039 испитаници. Анкетата, исто така покажа дека од гласачите Македонци, 50,9 отсто би гласале за Димитриевски, од гласачите Албанци – 39,4% и од другите заедници –  41,4%.

Истражувањето пред претстојните локални избори за расположението на жителите на Општина Куманово во соработка со МКД.мк е спроведено од агенцијата М-проспект од 20 до 28 август.

Максим Димитриевски на овие локални избори настапува како независен кандидат за градоначалник на Куманово и со своја советничка листа за Советот на општината. Анкетата покажа дека за кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски би гласале 15,9% од анкетираните, а кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Михајловски доби поддршка од 14,2 отсто од анкетираните. 21,5 отсто одговориле дека се неопределени.

На прашањето „Дали сте задоволни од работата на актуелниот градоначалник Максим Димитриевски”, дури 66,8% се изјасниле дека се задоволни.

Анкетата е спроведена на репрезентативен примерок од 1.039 испитаници, жители на Куманово, постари од 18 години. Примерокот е стратификуван репрезентативен по урбана/рурална и етничка припадност.

ТОП ВЕСТИ

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...