Курти упати порака до Србија, пркосејќи им на САД и на ЕУ


Фото: Албин Курти/Твитер

Пратениците во косовското Собрание ја усвоија нацрт-резолуцијата против одржувањето на референдумот за промените на српскиот Устав во српските средини на Косово. На вонредната собраниска седница за резолуцијата гласале 76 пратеници, без да има воздржани и против, пренесуваат српските медиуми.

Нацрт-резолуцијата беше предложена од косовскиот премиер Албин Курти, кој на седницата го повтори ставот дека Србите можат да гласаат преку пошта или во Канцеларијата за врски во Приштина.

– Никој не го крши правото на глас, туку едноставно, поради фактот што должноста на Амбасада на Србија на Косово ја извршува Канцеларијата за врски во Приштина, гласањето може да се изврши во неа, во согласност со нашиот Устав – порача Курти.

Српските медиуми наведуваат оти косовските Срби во изминатите неколку години не гласаа како бирачи во странство.

– Косово е независна и суверена држава и треба да се третира како таква. Парламентот, потпирајќи се на Уставот, не го признава правото на една држава еднострано да организира референдум на суверената територија на другат држава – порача Курти.

ЕУ и државите од т.н. Квинта која ја сочинуваат САД, Италија, Германија, Обединетото Кралство и Франција, упатија апел до Приштина да им овозможи на Србите на Косово да го остварат правото на глас на утрешниот референдум за уставни промени, но владата на Курти го одби таквото барање, објави белградска „Политика“.

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...