Кус тест со кој ќе проверите дали сте дехидрирани

Особено ако сте меѓу луѓето кои мораат да поминуваат многу време на отворено на овие горештини, мора да се грижите за хидратацијата на вашето тело.

Ризикот од дехидрација е голем, а можеби и не сте свесни за тоа додека не се појават вртоглавица и слабост.

Сите знаеме дека во текот на целата година, а особено во лето, потребно е да се зголеми внесот на течност, по можност вода. Но, колку точно вода? Еден начин да проверите дали сте дехидрирани е со овој брз тест на кожата.

Стиснете ја кожата на раката. Кожата со нормална еластичност брзо ќе се врати во својата нормална положба. Дехидрацијата ќе покаже побавно враќање на кожата во нормалната положба, што дефинитивно ве предупредува дека е време да полиете чаша вода!

Германскиот дерматолог др. Кристоф Либич наведе други симптоми на дехидрација:

Дехидрацијата ја поврзувам со физички симптоми како што се летаргија, главоболка или сува уста. Бидејќи сум дерматолог, секако можам да видам и кога на кожата и недостасува вообичаениот сјај и влажност.

Во топлите денови, советува Лиебич, потребно е да се пие значително повеќе од вообичаеното еден и пол литар вода дневно.

Тешко дека можете да пиете премногу, забележува тој.

д-р. Либих советува да се разладите со вода од чешма така што ќе ја поминете преку дланките и подлактиците.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...