Ла Лига не признава дел од приходите на Барса, новите не можат да бидат регистрирани


Десет дена пред почетокот на новата сезона во Шпанија, Барселона се уште не моѓе да ги регистрира новите засилувања.

Причината за тоа е што раководството на Ла Лига не признава дека од пријавените приходи на каталонскиот клуб. Разликата е во размер од 150 милиони евра.

Пред извесно време Барселона продаде 25% од ТВ правата во рок од 25 години и клубот од таа зделка доби 517 милиони евра. Клубот во документите објави вкупен приход од 667 милиони евра, но комисијата на Ла Лига не ја признава целата сума.

Тоа значи дека Барселона треба да најде уште 150 милиони евра за да ја покрие разликата, а нема многу време да го направи тоа.

Барселона не може да ги регистрира 5-те нови засилувања (Кеси, Кристенсен, Рафиња, Левандовски и Кунде) како и фудбалерите со нови договори како Дембеле.

На овие фудбалери им беше дозволено да настапуваат на пријателски дуели, но нема да можат да играат на првиот меч од Ла Лига следниот викенд ако Барселона не успее да го реши проблемот до тогаш.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...