Лацио во меч со седум голови ја победи Специја


Атлетик Билбао го победи Атлетико Мадрид со 2:0 во последниот натпревар од саботната програма во Ла Лига.

Дуелот на „Сан Мамес“, го обележа Инаки Вилијамс. По неговиот удар во осмата минута топката од блокот на Ермосо и заврши во голот, а во 56.минута од пенал го совлада Облак.

Атлетик одигра одлични 30 минути, кога можеа да постигнат уште некој гол. Атлетико се закани во финшот на првиот дел, топката по ударот на Караско од гол линијата ја исфрли Дани Гарсија.

Во 56.минута Гризман од слободен удар ја погоди гредата. Последната шанса екипата од Мадрид ја имаше во 91.минута кога обидот на Кореа заврши во дирекот.

Атлетико на четири кола до крајот има 61 бод, четири повеќе од Бетис, кој има натпревар помалку. Билбао се осми со бод помалку од Виљареал кој се наоѓа на седмото место кое обезбедува пласман во Лигата на конференции.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...