Ланскиот крем за сончање може да ја оштети кожата

Нега и убавина

Кремот со сончање од минатата година може да ја оштети кожата, а стручњаците објаснија и како. Општо е познато дека заштитата од сонце е неопходна, особено во текот на летото. Дури и ако времето е облачно, тоа не значи дека опасноста од ултравиолетовите зраци е неутрализирана. Поради тоа, важно е да се користи крем со заштитен фактор, но, секако, да се внимава на рокот на траење. Веројатно деновиве, пред да одите на одмор, се прашувате дали можете да го користите ланскиот крем. Двајца експерти за порталот „Ромпер“ објаснија како можете да проверите дали на кремот му поминал рокот, бидејќи датумот може и да се избрише, и што може да се случи ако користите средство со истечен рок.

– Не препорачуваме користење крем со поминат рок. Може да се случи полесно да изгорите, бидејќи активните хемикалии што штитат од сонцето со текот на времето се разградуваат. Во најлош случај, може да добиете изгореници, кои ќе ја оштетат кожата и ќе го зголемат ризикот од развој на карцином – велат дерматолозите.
Со разградувањето на активните состојки на кремот со истечен рок, може да се иритира кожата. Кремовите за сончање се ефикасни три години. За да се одржи оптималниот рок на траење на средството за сончање, потребно е да се чува на собна температура и на темно место. Знаци дека кремот се расипал се: промена на бојата, конзистенцијата или мирисот. Па, дури и ако нема такви знаци, а рокот е поминат, најдобро е да го фрлите, пишува порталот „Ромпер“.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...

Српската полиција го уапси Милан Радоичиќ

Поранешниот претседател на Српската листа минатата недела одговори на поканата на државните органи на Србија и даде изјава за околностите за трагичниот настан во...

Тинејџер изврши тројно убиство во трговски центар во Бангкок

На социјалните мрежи може да се видат снимки од бегството на посетителите од шопинг центарот, што беше затворен веднаш по пријавата на нападот, како...