Лавров: Добивме информации дека во Донбас се регрутирани платеници од Балканот

Русија внимателно ги проверува информациите кои сугерираат дека платеници од Косово, како и од Албанија и Босна и Херцеговина се регрутираат за распоредување во Донбас, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за РТ, пренесува Спутник.

– Германскиот канцелар Олаф Шолц и сите други луѓе од НАТО велат дека НАТО е одбранбен сојуз. Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по преговорите го потсети Шолц на бомбардирањето на Југославија во 1999 година. Тој рече дека НАТО интервенирал за да спречи геноцид врз косовските Албанци.

– Косово и некои други делови од Западен Балкан стануваат почва за криминал. Има терористи, дилери на дрога. Тие регрутираат платеници за да учествуваат во непријателства во конфликти кои постепено избувнуваат, вклучително и во САД.

Има информации дека се регрутираат платеници во Косово, Албанија и Босна и Херцеговина со цел да се исфрли Русија од рамнотежа и да се испратат меѓу другото во Донбас. Сега повторно го проверуваме тоа – рече Лавров.

Претходно овој месец, објавено беше за присуство на британски и полски платеници кои дејствуваат во близина на линијата на фронтот во источна Украина.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...