Лавров го предложи Белград како место за разговори меѓу Русија и Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин никогаш не одбил средба со украинскиот претседател Владимир Зеленски, но дека средбата треба да биде добро подготвена.

Во разговор за четири српски медиуми, а на прашањето на Танјуг дали е можна средба меѓу Путин и Зеленски, Лавров рече дека би било контрапродуктивно само да се сретнеме и да разговараме.

„Би било контрапродуктивно да се сретнеме и само да размениме мислења“, рече Лавров, додавајќи дека тие ги прифатиле преговорите веднаш штом украинската страна го побара тоа откако Русија започна специјална воена операција.

Тој потсети дека преговорите со украинската страна ќе продолжат утре во Истанбул.

„Ние сме заинтересирани да постигнеме резултат, пред се да го запреме убивањето на жителите на Донбас, кое трае веќе осум години, а за кое западната јавност молчеше и никогаш не критикуваше додека цивилна структура беше бомбардирана и илјадници цивили беа убиени “, рече Лавров.

Според него, Русија укажала на тоа, но Западот молчел и тие само повикале да се почитува договорот од Минск.

Но, забележува тој, кога Киев рече дека нема да го спроведе Минскиот договор, Западот рече дека Русија треба да го почитува и исполни.

„Тоа е исмејување на здравиот разум и човековите права. Сега преговараме и мораме да се погрижиме цивилите никогаш повеќе да не страдаат во Донбас од украинскиот режим. Мораме да ја натераме Украина воено да се одвои од Западот и НАТО, бидејќи ова е закана за Руската Федерација“, рече тој.

Гласините за лошата здравствена состојба на рускиот претседател Владимир Путин и наводното исчезнување на министерот за одбрана Сергеј Шојгу се глупости што ги шират украинските служби, тврди рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Тоа се глупости што ги шират специјалните служби на Украина, но и неолибералите од Русија кои се во странство и на кои им се даваат документи со упатства што треба да кажат тој ден“, рече тој.

Тоа го изјави Лавров во разговор со српските новинари, одговарајќи на прашање на Новости и посочи дека сите се живи, здрави и работат.

„Тоа може да се види секој ден на телевизија и на социјалните мрежи. Целата влада и претседателот работат на зачувување на руските интереси“, подвлече тој.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...