Лавров го предложи Белград за место за преговори: Путин не би одбил средба со Зеленски


Фото: МНР на Русија

Русија е подготвена да ја разгледа средбата со Украина во други градови, на пример, во Белград, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува рускиот весник „Известија“.

Русија, рече тој, ќе биде подготвена да разгледа и други градови за преговори со Украина, вклучително и Белград.

– Местото за средба мора да биде прифатливо за двете екипи. Одржавме три рунди разговори лице в лице во Белорусија, по што следеше пауза од технички причини, беше тешко директно да се сретнеме. Сега е постигнат договор за средбата во Истанбул, која одразува географска точка во која можностите на двете страни се совпаднаа. Иако, повторувам, секако дека ќе бидеме подготвени да разгледаме и други локации, вклучително и Белград – рече Лавров во обраќањето до српските медиуми.

Претходно денеска, портпаролот на претседателот на Руската Федерација, Дмитриј Песков, изјави дека преговорите меѓу руската и украинската делегација во Истанбул најверојатно ќе се одржат утре.

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, се договорија на 27 март следната средба на руската и украинската делегација да се одржи во Истанбул. Истиот ден шефот на руската делегација Владимир Медински најави дека четвртата рунда преговори ќе се одржи од 29 до 30 март.

Партиите веќе одржаа три средби лице в лице во Белорусија. По резултатите од третата фаза од преговорите, Медински истакна дека не е можно да се потпишат никакви документи. Меѓутоа, на една од средбите дипломатите се договориле за организација на хуманитарни коридори.

Преговорите меѓу страните во моментов продолжуваат преку видеоврска.

Лавров денеска изјави дека рускиот претседател Владимир Путин никогаш не одбил средба со украинскиот претседател Владимир Зеленски, но дека средбата треба да биде добро подготвена.

Во разговор за четири српски медиуми, а на прашањето на „Танјуг“ дали е можна средба меѓу Путин и Зеленски, Лавров рече дека би било контрапродуктивно само да се сретнеме и да разговараме.

– Би било контрапродуктивно да се сретнеме и само да размениме мислења – рече Лавров, додавајќи дека тие ги прифатиле преговорите веднаш штом украинската страна го побара тоа откако Русија започна специјална воена операција.

Тој потсети дека преговорите со украинската страна ќе продолжат утре во Истанбул.

– Ние сме заинтересирани да постигнеме резултат, пред се да го запреме убивањето на жителите на Донбас, кое трае веќе осум години, а за кое западната јавност молчеше и никогаш не критикуваше додека цивилна структура беше бомбардирана и илјадници цивили беа убиени  – рече Лавров.

Според него, Русија укажала на тоа, но Западот молчел и тие само повикале да се почитува договорот од Минск.

Но, забележува тој, кога Киев рече дека нема да го спроведе договорот од Минск, Западот рече дека Русија треба да го почитува и исполни.

– Тоа е исмејување на здравиот разум и човековите права. Сега преговараме и мораме да се погрижиме цивилите никогаш повеќе да не страдаат во Донбас од украинскиот режим. Мораме да ја натераме Украина воено да се одвои од Западот и НАТО, бидејќи ова е закана за Руската Федерација – рече тој.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...