Лавров: Имаме документи кои ќе ја покажат вистината за масакрот во Буча

Европската Унија треба да воведе ембарго кон Русија и да ја намали нејзината енергетска зависност за да престане со индиректно финансирање на бомбите, изјави претседателот на Европскиот парламент, Роберта Мецола, на пленарната седница во Стразбур, повикувајќи на построги санкции.

„Треба да ја зајакнеме нашата стратегија за да ја претвориме оваа нелегална инвазија во најскапата грешка што Москва некогаш ја направила. Навистина треба да одговориме на овие невидени злосторства на кои сме сведоци“, рече Мецола во говорот на отворањето на пленарната седница.

Таа исто така повика на усвојување построги пакет-санкции за Русија нагласувајќи дека Европа треба да ја забрза својата политика на нулта зависност од Кремљ.

„Мораме да ги таргетираме и оние што го поддржуваат и финансираат Путин и да ги затвориме сите тие дупки што сè уште постојат. Олигарсите на Путин и членовите на неговата партија не смее да најдат никакво засолниште“, додаде Мецола.

Европската Унија итно размислува за нови санкции по откривањето на масакрот во Буча, а еден дипломат рече дека новиот пакет може да биде усвоен в среда или четврток.

Мецола побара и дополнителна поддршка за Украинците, кои се борат за европските вредности во невозможни услови.

„Мораме да ја поддржиме Украина: со логистичка и хуманитарна помош и материјални ресурси. Тие нè набљудуваат и бараат помош, не смееме да ги игнорираме“, рече Мецола.

Европратениците со едноминутно молчење им оддадоа почит на жртвите во Буча, во Ирпин и на другите жртви на војната и насилството.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...