Лавров во посета на Србија на 6 и 7 јуни


Закана за бомба денеска ги принуди вработените во Клиничкиот центар во Бања Лука да ги евакуираат пациентите кои се лекуваат таму, додека полициските истражители се обидуваат да откријат кој стои зад сличните заканувачки пораки кои еден ден претходно стигнаа до стотици училишта и полициски станици во БиХ.

Клиничкиот центар Бања Лука, една од најголемите здравствени установи во БиХ, заканата за бомба ја добил во раните утрински часови по електронска пошта, а веднаш потоа пациентите и вработените биле преместени од сите соби на улица, чекајќи во кревет или на нозе. Од раководството на Клиничкиот центар изјавиле дека заканата ја сфатиле крајно сериозно и веднаш повикале полиција.

„Го осудуваме фактот што здравствените установи, медицинските работници и најранливата категорија граѓани станаа цел на вакви дела кои предизвикуваат чувство на несигурност и страв“, се вели во соопштението.

Заканите за бомби кои доаѓаат од електронски адреси во странство станаа вистинско зло во БиХ, а само во средата повеќе од 400 основни и средни училишта, главно во Република Српска, мораа да бидат евакуирани поради ваквите лажни извештаи.

Подоцна во текот на денот, слични закани стигнаа до електронските адреси на неколку полициски станици во Сараево, па нивните вработени мораа да чекаат со часови на улиците за да завршат антидиверзантските претреси. Засега нема индиции кој стои зад ваквите закани, но од обвинителството и полицијата ги сметаат за крајно сериозни и речиси сите случаи ги истражуваат како терористички дела.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...