Лавров: Заедно со Кина ќе се движиме кон праведен светски поредок


Фото: МНР на Русија

Русија е заинтересирана за стабилен и доследен развој на односите со Кина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на почетокот на средбата со неговиот кинески колега Ванг Ји.

– Поминуваме низ многу сериозна фаза во историјата на меѓународните односи. Убеден сум дека како резултат на оваа фаза меѓународната ситуација ќе стане многу појасна и заедно со вас, заедно со другите истомисленици, ќе се движиме кон мултиполарен, праведен, демократски светски поредок – рече Лавров.

Најавено е разгледување на чекори за развивање на односите.

– Заинтересирани сме нашите односи со Кина да продолжат да се развиваат стабилно и доследно. Нашите лидери, претседателот Путин и претседателот Си Џинпинг, се согласија. Денеска ќе разгледаме конкретни чекори насочени кон тоа сите овие договори да бидат доследно имплементирани – посочи Лавров.

ТОП ВЕСТИ

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...

Најневеројатен шверц на луѓе, на српските цариници не им се верувало дека е можно

Неверојатна сцена синоќа доживеале цариниците во Градина. Имено тие ја отвориле хаубата на еден автомобил и внатре виделе жена скриена меѓу моторот и ладилникот...

Почнува летното сметање на времето

Стрелките на часовникот ноќеска во два часот ќе покажуваат три часот. Со промената на сметањето на времето почнува летното сметање на времето и ќе...

Груби: Не сметам, знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени 

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите шшто доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ дека на власта и недостигаат 10 пратеници за усвојување на уставните измени,...

Ал Пачино на романтична вечера со 54 години помладата партнерка (ФОТО)

Холивудскиот актер Ал Пачино ужива во љубовта со пет децении помладата партнерка. Ал Пачино е снимен за време на романтичен состанок со неговата 54...