Лажните дојави за бомби што ја вознемируваат Србија доаѓале од швајцарски мејл-сервис


Фото: Веб-страница на МВР на Србија

Српското МВР ќе побара меѓународна помош

Српската полиција соопшти дека ќе побара помош преку меѓународна оперативна полициска соработка за да добие информации за нарачателот, организаторите и сторителот кој лажно ги пријавил бомбите во трговските центри, јави дописникот на МИА од Белград.

Српското Министерство за внатрешни работи соопшти дека по извршениот контрадиверзионен увид, било утврдено оти биле лажни пораките испратени вчера од електронската адреса на сервисот „Протонмејл“ до повеќето трговски центри во Србија, со предупредување за наводно поставени експлозивни направи во тие објекти.

Од истата електронска адреса, пораки со иста содржина се испратени на имејл адресите на трговските центри – Рајиќева, Меркатор Центар Белград, Галерија – Белград и Делта Планет во Ниш, се наведува во соопштението.

Како што соопшти МВР, мејловите пристигнале од сервисот „Протонмејл“, сервис за електронска пошта со седиште во Швајцарија, а од него во претходниот период во неколку наврати биле упатени закани и до аеродромот „Никола Тесла“ во Белград и до компанијата „Ер Србија“, а со оператвни сознанија тие се упатени од територијата на една европска држава и Украина.

-Полицијата интензивно работи во соработка со Обвинителството за високотехнолошки криминал на прибирање податоци за сторителите на ова кривично дело – се вели во соопштението на МВР.

Министерот за внатрешни работи Александар Вулин денеска оцени дека лажните дојави за бомби на летовите на „Ер Србија“ меѓу Белград и Москва, како и во трговските центри во неколку градови, претставуваат „чист економски напад врз Србија“, бидејќи таа не воведе санкции кон Русија.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...