Лејкерси во мечот во кој можат да бидат елиминирани ќе бидат без Леброн!

Еурофарм Пелистер е елиминиран во осминафиналето од Европската лига на ЕХФ, откако и пред домашната публика во Битола, со 21:22 загуби од хрватскиот клуб Нексе од Нашице. „Зелените“ бркаа победа со разлика поголема од три гола по 26:29 поразот на гости, но лошиот почеток на второто полувреме, значеше дека ова е недостижна цел.

Во преполната сала „Боро Чурлевски“, Пелистер имаше фантастичен старт на мечот, поведувајќи со 7:3, но на полувреме се отиде со израмнет резултат (11:11). Нексе го почна второто полувреме со три гола без одговор, предност која ја оддржуваа до самиот финиш на мечот, кога Пелистер успеа да се врати за да израмни на 20:20, но немаа доволно време за целосен пресврт.

Стипе Мандалиниќ беше најефикасен за Пелистер со шест гола, пет уфрли Раиниер Табоада, додека за гостите Марин Јелиниќ имаше пет постигнати гола.

Во Берлин пак, македонскиот капитен и селектор, Кирил Лазаров беше еден од најзаслужните што неговите Нант влегоа во четврт-финалето со нова 30:33 гостинска победа кај бундеслигашот Фухсе Берлин. Лазаров постигна пет гола, вклучувајќи го овој фантастичен на стартот на мечот за да помогне во победата на францускиот тим.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...