Лидерите на Г-7 се договорија да формираат климатски клуб до крајот на годината

Лидерите на земјите-членки на групата Г-7 се согласија да формираат „климатски клуб“ до крајот на годината, по предлогот на германскиот канцелар Олаф Шолц, јави германската новинска агенција ДПА.

„Лидерите на Велика Британија, на Канада, на Франција, на Германија, на Италија, на Јапонија и на САД ги поддржуваат целите на отворен и кооперативен меѓународен климатски клуб и ќе работат со партнерите за негово формирање до крајот на 2022 година“, се наведува во заедничката изјава од Самитот на Г-7.

Во декларацијата, исто така, се наведува дека Г-7 се обврзува на високо декарбонизиран транспортен сектор до 2030 година, целосно или доминантно декарбонизиран енергетски сектор до 2035 година, додека како приоритет се наведени и конкретни и навремени чекори за постепеното укинување на производството на јаглен.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...