Лидерите на САД и Кина меѓусебно се предупредија за Тајван

Лидерите на САД и Кина упатија меѓусебно предупредување во врска со Тајван за време на вчерашниот разговор што траеел повеќе од два часа. Американскиот претседател Џо Бајден му кажал на својот кинески колега Си Џинпинг дека САД се строго против едностраните потези за промена на статусот на тој автономен остров со демократска влада, но нагласи дека американската политика кон Тајван не се менува. Кинеската влада соопшти дека Си му рекол на Бајден да се придржува до принципот на една Кина, кој го смета Тајван за дел од Кина, предупредувајќи „кој си игра со оган ќе изгори“.

Тензиите околу ова прашање се зголемија по гласините дека претседателката на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси планира да го посети Тајван. Пелоси би била највисокиот американски функционер што го посетува Тајван откако републиканецот Њут Гингрич го посети островот во 1997 година. За време на телефонскиот разговор, Бајден и Си разговарале и за организирање можна средба лице в лице, рече висок американски функционер, опишувајќи го телефонскиот разговор како „директен“ и „искрен“. Кина го гледа Тајван како своја отцепена провинција, која мора да стане дел од земјата и не ја исклучи можноста за употреба на сила за да се постигне тоа. Вашингтон дипломатски не го признава Тајпеј, но САД му продаваат оружје на автономниот остров за да може да се брани. Аналитичарите веруваат дека и Бајден и Си сакаат да избегнат отворен конфликт, но ниту еден не направил обид да го смени спротивставениот дискурс.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...