Ливерпул го „растури“ очајниот Јунајтед

Тоа што порано беше дерби со голем жар, со голема неизвесност за тоа кој ќе биде победник, овојпат беше апсолутна доминација од еден тим – Ливерпул со 4:0 го „здроби“ Манчестер јунајтед за барем привремено да се искачи на првото место во Премиерлигата и уште еднаш да ја докаже супериорноста во однос на своите лути ривали.

Само што започна мечот, во петтата минута, Мохамед Салах одлично му асистираше на Луиз Дијаз за рано водство, по што следуваше најубавиот момент на мечот – песната „You’ll Never Walk Alone“ во чест на отсутниот Кристијано Роналдо, кој вчера објави дека тој и партнерката Георгина Родригез го загубиле нивниот новороден син. Тој, нормално, не беше во составот, но гестот на навивачите на лутиот ривал секако е за почит.

На теренот, во 22. минута од мечот, Мо Салах, конечно, ја прекина својата „суша“ од голови совладувајќи го Давид де Хеа и најавувајќи катастрофа на „ѓаволите“. Само чудо ги спаси Јунајтед од повеќе голови во првото полувреме, во кое имаа неверојатни 28 отсто од поседот на топката. Доминацијата на Ливерпул продолжи и во второто полувреме, кога Садио Мане во 68. минута зголеми на 3:0, а Салах во 85. минута го постигна својот втор гол.

Со победата, Ливерпул има 76 поени на првото место на табелата, два поени пред Сити, кои утре го пречекуваат Брајтон. Јунајтед остануваат шести со 54 поени, колку што имаат и Арсенал пред нив, а токму во следното коло играат со „топчиите“.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-37036”));

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...