Ливерпул остана во борбата за титула со победа кај Вила на Џерард


Финалето на Европското првенство во 2024 година ќе се оддржи на „Олимпискиот стадион“ во Берлин, додека првиот меч ќе се одигра на „Алијанц арената“ во Минхен, потврди извршниот комитет на УЕФА.

Сите мечеви ќе се играат во Германија во три „кластери“ на градови, а групите ќе бидат поделени на два од овие „кластери“. Северниот „кластер“ е Берлин, Хамбург и Лајпциг, западниот е Дортмунд, Диселдорф, Гелзенкирхен, Франкфурт и Келн, додека јужниот е Франкфурт, Минхен и Штутгарт. Турнирот со 32 репрезентации ќе се отвори на 14 јуни, а ќе заврши на 14 јули.

Германија веќе беше домаќин на Европското првенство во 1988 (како Западна Германија), а беше и организатор на Светските првенства во фудбал во 1974 и 2006 година.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...