Лиз Трас: Украина не смее да биде продадена во преговорите со Русија

Mar 29, 2022

[ad_1]

Фото: Принт скрин Инстаграм

Украина не смее да биде продадена во мировните преговори со Русија, изјави денеска министерката за надворешни работи на Велика Британија, Лиз Трас.

– Мораме да обезбедиме идните разговори да не завршат со продажба на Украина или со повторување на грешките од минатото-рече Трас пред британските пратеници.

Таа потсети и на „непријатната спогодба од 2014 година, која не успеа да обезбеди трајна безбедност за Украина“.

– Путин штотуку се врати по повеќе. Затоа не можеме да дозволиме да извлече победа од оваа страшна агресија-рече таа.

 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ