Лудило на „Бернабеу“ – Реал со магичен камбек обезбеди 2:1 и продолжувања против Сити!


Реал Мадрид ќе игра за својата 14. титула од Лигата на шампиони, откако во неверојатна мајска вечер во Мадрид, успеаја да ги совладаат Манчестер сити со 3:1 по продолженија за да ја елиминираат нивната предност од 4:3 од првиот меч и да обезбедат финале против Ливерпул на најдраматичен можен начин.

Во Париз, Реал ќе играат со Ливерпул во реприза на финалето од Киев во 2018 година, кога „кралевите“ ја освоија својата 13-та титула.

Тимот на Карло Анчелоти, кој викендов ја прослави својата 35. титула во Шпанија, изгледаше дека ја потроши среќата со неверојатните враќања против Челси и Пари Сен-Жермен, кога Ријад Марез во 73. минута постигна фантастичен гол за да донесе водство од 0:1, што значеше дека им се потребни два гола за помалку од дваесет минути за да обезбедат барем продолженија.

Тогаш на сцена стапи Родриго – Бразилецот прво во 90. минута успеа да израмни на 1:1, за само две минути подоцна да ја натскока цела одбрана на Сити за 2:1 и продолженија. Само што почна првото продолжение беше досуден пенал за „кралевите“, за Карим Бензема да го постигне својот 15. гол во ЛШ оваа сезона, што на крајот беше доволен за големо финале, и пкрај „опсадата“ на нивниот гол.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...