Лукаревска: Ја интезивираме соработката со UNDP

На онлајн состанокот разговаравме за проектот за трансферни цени. Во изминатиот период под покровителство на UNDP даночните инспектори од колегите од Словачката даночна администрација добија практични насоки во однос на анализа на извештаите за трансферни цени.

Согласно акциониот план работната група ги продолжува активностите поврзани со градење на капацитети за контрола на трансферни цени, обука и специјализација на инспектори, анализа на податоци од даночни пријави и годишна сметка и подготовка на законски измени согласно позитивните примери на европските земји.

Се зборуваше и за можноста UNDP да даде поддршка и за други активности на УЈП во дел на градење на капацитети и области каде ќе се создаде потреба.Истото ќе се регулира преку склучување на Меморандум за соработка.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...