Лукаревска: Ги започнавме преговорите со ЕУ, нема време за блокади, сите да се посветиме на процесот на реформи

Република Северна Македонија ги започна преговорите со ЕУ, црвените линии се јасно поставени и од страна на мнозинството пратеници во Собранието, имаме заштитен македонски јазик и идентитет, а историските прашања се надвор од преговарачкиот процес, порача заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска за Канал 5 Телевизија.

„Ние веќе ја имавме првата меѓувладина конференција и сега сме во процесот на скрининг. Ние сега треба да се посветиме максимално и да ги сработиме нашите домашни задачи, да направиме соодветни реформи, да видиме каде треба да се подобриме, а онаму каде што сме добри да бидеме уште подобри.“ порача Лукаревска.

Лукаревска истакна дека заедничка цел на сите е влезот во ЕУ и дека во Собранието има прогресивни сили кои знаат што значи оваа шанса и дека сите потребни измени на законот и Уставот ќе бидат донесени од страна на соодветен број на пратеници.

„Нема време за блокади, ниту за уназадување, во овој процес мора да одиме напред сите заедно“ посочи Лукаревска, додавајќи дека изборите ќе се одржат во редовниот термин во 2024 година.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...