PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко разговарал со рускиот лидер Владимир Путин за ситуацијата во нуклеарната централа Чернобил и им наредил на белоруските специјалисти да и обезбедат електрична енергија, пренесува белоруската новинска агенција Белта.

„Можеме сами да видиме, а нивните податоци се поклопуваат со нашите, дека е прекинато напојувањето на централата во Чернобил. Вие многу добро разбирате дека самата централа произведува струја, но и троши многу струја за работа“, Лукашенко кажа. Украинскиот оператор на централата Укренерго во средата соопшти дека нуклеарната централа во Чернобил е целосно без струја и дека борбите во близина спречиле прекин на електричната енергија.

Тие тврдат дека струјата во нуклеарната централа е неопходна за ладење на складиштето на потрошеното гориво и дека загревањето на базенот може да доведе до ослободување на радиоактивни материи.