Лукашенко: Подготвен сум прв да тргнам во војна

Белорускиот претседател Александар Лукашенко рече денеска дека е подготвен прв да тргне во војна ако треба да се заштити татковината.

Тој состојбата во Европа ја нарече „военоподбуцнувачка психоза“, а Белорусија, како што рече е во епицентарот на овие настани, пренесува Интерфакс.

Лукашенко објасни дека во текот на заедничките воени вежби на Русија и Белорусија се обидел на новинарите да им доближи колку војната е ужасна и до какви ужасни може да доведе.

-Токму на крајот на воените вежби беше страшно – силен дожд, лапавица, ужасен ветер. Сите се смрзнаа, стоеја, се тресеа. Помислав дека со новинарите ќе зборувам подолго за да почувствуваат како е да се живее во непријатни услови на кои не сме навикнале. Ги прашав дали сфатиле колку е војната застрашувачка и дека може да биде полошо од сега, наведе белорускиот претседател.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...