Лукашенко потпиша – во Белорусија пристигнува нуклеарно оружје

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ја потпиша одлуката за промена на Уставот по референдумот.

На референдумот во Белорусија беше одобрен нов устав, со кој се откажа од својот ненуклеарен статус во време кога поранешната советска република стана почетна точка за руските трупи кои ја напаѓаат Украина, објавија руските новински агенции.

Белоруската изборна комисија објави дека 65,2 отсто од излезените граѓани гласале за.

Новиот устав дозволува нуклеарно оружје на белоруска територија за прв пат откако земјата се откажа од него по распадот на Советскиот Сојуз.

Западот претходно најави дека нема да ги признае резултатите од референдумот кој се одржува поради општата пресметка со белоруската опозиција и противниците на режимот на Лукашенко. Според активистите за човекови права, во Белорусија во моментов има повеќе од илјада политички затвореници.

Референдумот предизвика антивоени протести во неколку градови. Најмалку 290 лица се приведени, соопштија активисти за човекови права. Масовните протести избија во 2020 година по спорните избори за кои опозицијата тврди дека биле наместени. Откако Лукашенко започна насилна акција против демонстрантите, протестите во голема мера стивнаа.

Зборувајќи на избирачко место во неделата, Лукашенко рече дека може да побара од Русија да ѝ го врати нуклеарното оружје на Белорусија.

„ Ако (Западот) пренесе нуклеарно оружје во Полска или Литванија, до нашите граници, тогаш ќе му се обратам на Путин да го врати нуклеарното оружје што го дадов без никакви услови“, рече Лукашенко.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...