Мајмунски сипаници се појавија и во Русија

Прв случај на мајмунски сипаници се појави и во Русија. Заразен е млад маж кој се вратил во земјата од западноевропските земји, пишува РИА новости.

„Момчето се јавило во надлежните здравствени установи со карактеристичен осип. Се работи за момче кое се вратило од пат во Европа“ се наведува во соопштението.

Тој бил со благи симптоми и неговиот живот не е загрозен.

„Се наоѓа во изолација на инфективна клиника“ се додава во соопштението.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...