Мадуро: Венецуела е со Путин

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека неговата земја го поддржува рускиот претседател Владимир Путин во кризата во Украина, пишува Хина.

– Венецуела е со Путин, таа е со Русија. Таа е со храбрите и праведни работи во светот – изјави претседателот Мадуро на телевизија за време на владината седница, откако рускиот парламент даде зелено светло за воената операција во Украина во вторникот.

Стравот од воена ескалација во Украина е на својот врв откако Путин во понеделникот ја призна независноста на сецесионистичките ентитети Луганск и Доњецк во источна Украина.

Мадуро потсети дека неговиот претходник и ментор Хуго Чавез ја поддржал Русија кога ја признала независноста на Јужна Осетија во 2008 година за време на конфликтот со Грузија.

Тој додаде дека САД и НАТО имаат намера да употребат воени средства за да ја затворат Русија.

Рускиот вицепремиер Јуриј Борисов, кој во петокот беше во Каракас, истакна дека Венецуела е „стратешки партнер на Русија во оваа ситуација на растечка нестабилност“.

Во контекст на кризата во Украина, рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков не ја исклучи можноста за распоредување на руската војска во Венецуела и Куба.

Москва е еден од главните сојузници на претседателот Николас Мадуро, чиј реизбор во 2018 година не призна дел од меѓународната заедница, особено САД, кои се обидуваат да го соборат.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...