Макао поради Ковид-19 ги затвора речиси сите трговски и индустриски капацитети

Властите на кинескиот специјален административен регион Макао одлучија од денеска да ги затворат речиси сите трговски и индустриски капацитети на седум дена поради ширење на Ковид-19.

Макао ќе ги затвори и своите светски познати казина.

Отворени ќе бидат само основните објекти, супермаркети, аптеки и хотели.

Одлуката е донесена вчера во Макао беше регистриран 71 случај на инфекција со коронавирусот, со што вкупниот број на заразени се искачи на 1.374 од средината на јуни.

Во Макао 17.000 луѓе се во карантин.

Повеќе од 90 отсто од жителите на Макао се вакцинирани против Ковид-19.

ТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Огромен пожар во фабрика во Осиек: Да не се излегува, може да има канцерогени материи

Околу 40 минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанија во населбата Бријест во Осиек. Пластична маса и амбалажа гори, извести полицијата. Децата од...

Вјоса Османи за Си-ен-ен: Ако не се соочи со мерки, Србија би можела да го повтори насилството врз остатокот од регионот

Одговорноста за нападот во Бањска ја презеде поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој во вторникот беше сослушан во белградското обвинителство, но косовската...

(Видео) Автобусот кај Венеција паднал од височина од 30 метри

Дваесет и едно лице загина, меѓу кои две деца, а 15 се повредени, од кои пет потешко, кога автобус со туристи падна од надвозник...

Трагедија во Нови Сад, човек паднал од кран и починал на лице место

Непознат маж паднал од кран на голема височина во Нови Сад и починал на лице место. Брзата помош веднаш интервенирала. „На лице место е констатирана смрт“,...

Битиќи и Бектеши на средби во ЕБРД: Поддршка за реализација на енергетски проекти за забрзана енергетска трансформација

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, и министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска, во Лондон, остварија средба со генералната директорка во Европската банка за...