СДСМ : Македонската иднина е европска, ја реализираме стратешката цел – членство во ЕУ

Со првата меѓувладина конференција и со скрининг процесот и официјално ги започнавме преговорите за членство во ЕУ, нешто што го чекавме 17 години.

Македонскиот јазик е со чиста формулација, без фусноти и додавки, а историските прашања се надвор од процесот на преговори, во ЕУ влегуваме како Македонци кои говорат македонски јазик.

Тоа е потврдено и од страна на Европската комисија и преку првата меѓувладина конференција. Со ова пропаднаа сите лаги околу формулацијата на македонскиот јазик, сите лаги за наводна асимилација и бугаризација што хистерично ги ширеа ВМРО-ДПМНЕ и Левица.

СДСМ преку парламентарното мнозинство и Владата што ги предводи, покажа како се заштитуваат идентитетските прашања и истовремено се реализираат клучните стратешки цели на државата. Македонската иднина е европска и нема да дозволиме никој да ја загрози, соопштија од СДСМ.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...