Македонската У-21 репрезентација загуби на гости кај Србија

Топспорт во Палермо,
Никола Ѓуровски

Историјата ја пишуваат победниците. Ако фудбалската репрезентација на Македонија вечерва (20.45 часот) во Палермо успее да ја елиминира Италија, актуелниот европски првак, на патот кон Светското првенство, тоа дефинитивно ќе се учи и во учебниците, не само спортските, во нашата земја. Ќе биде тоа уште една убава страница од македонската историја.

Спортот е игра, но фудбалот е нешто многу повеќе, а остварувањето на сонот за пласман на едно Светско првенство, е предизвикот што го имаат македонските фудбалски репрезентативци.

Ако успеат, ќе биде сензација, дури и ако не успеат, веќе доволно направија за сите да се чувствуваме горди.

„Горд сум што ќе ја предводам фудбалската репрезентација на Македонија во баражот за пласман на Светско првенство, и тоа против европскиот првак Италија. Поголем мотив, едноставно нема. Подготвени сме максимално, фокусирани, да го дадеме максимумот и да се обидеме да направиме ново чудо. ја чувствуваме поддршката од фановите и ќе играме до последен здив“, порача капитенот Стефан Ристовски во име на сите репрезентативци.

Селекторот Благоја Милевски уште пред два дена истакна дека го знае старниот состав. Веќе нема никакви дилеми дека на теренот на стадионот „Ренцо Барбера“ во Палермо ќе истрчаат следните единаесетмина: Димитриевски, С. Ристовски, Велковски, Муслиу, Алиоски, Адеми, Николов, Барди, Чурлинов, М. Ристовски, Трајковски.

Италијанскиот стратег Роберто Манчини беше таинствен, но предвидлив е и тимот на „аѕурите“. На голот е Донарума, а потоа следуваат Флоренци, Бастони, Мансини, Емерсон, Жоргињо, Верати, Барела, Берарди, Имобиле, Инсиње.

Натпреварот меѓу Италија и Македонија е закажан за 20.45 часот, а ќе го суди францускиот арбитар Клемон Турпан.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...