Македонскиот народ нема поблизок од Србија, од нив бараме само да бидеме пријатели и браќа, вели Вучиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја обвини Украина и неименувана земја од ЕУ доцна во неделата дека пласирале лажни извештаи за бомби во патнички авиони на компанијата „Ер Србија“.

Од почетокот на руската инвазија на Украина кон крајот на февруари, повеќе од десет летови на „Ер Србија“ беа принудени да се вратат во Белград или Москва поради дојави за бомби, а белградскиот аеродром беше евакуиран најмалку три пати.

„Ова го прават странски (разузнавачки) служби на две земји. Едната е земја на ЕУ, а другата е Украина“, рече Вучиќ.

Србија, која е речиси целосно зависна од рускиот гас и нафта, одбива да воведе санкции кон Кремљ и одржува редовни летови до Москва.

Вучиќ во интервју за телевизијата „Пинк“ изјави дека Србија тоа го прави од принцип.

„Овие летови ги продолжуваме буквално од принцип, бидејќи сакаме да покажеме дека сме слободна земја и дека самите одлучуваме“.

Српскиот претседател изјави дека во неделата повторно било пријавено дека имало бомба во авион на „Ер Србија“ додека бил над Словачка, но пилотот го продолжил летот бидејќи знаел дека дојавата е лажна.

Србија не воведе санкции кон Русија, но гласаше за резолуцијата на ОН со која се осудува руската инвазија на Украина и за исфрлање на Русија од Советот за човекови права на ОН.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...