Македонските фудбалери пристигнаа во Порто (фото)

Втората трка од Ф1 сезоната во петокот и саботата ни донесе многу драма надвор од патеката Џеда во Саудиска Арабија со нападот во близината на патеката и желбата на дел од возачите трката да не се оддржи, но во недела бевме почестени со фантастично шоу кое ни го приредија светскиот шампион Макс Ферстапен во Ред бул и асот на Ферари, Шарл Леклер.

На крајот, Ферстапен со фантастично претекнување на три круга пред крајот, успеа да го победи ривалот со кого се познаваат од картинг-деновите најавувајќи борба на двајцата оваа сезона. Третото место отиде кај Карлос Саинс Јуниор во второто Ферари, додека четврт беше освојувачот на пол-позицијата Серхио Перез, кој едноставно немаше среќа со случувањата на патеката.

Џорџ Расел беше „најдобар од отстанатите“ со петто место за Мерцедес, пред Естебан Окон во Алпине, Лендо Норис во препородениот Мекларен, Пјер Гасли во Алфа Таури, повратникот Кевин Магнусен во Хас, додека седумкратниот светски шампион, Луис Хамилтон успеа да освои само еден поен на десеттото место.

Перез успеа да го заддржи водството по стартот на трката, останувајќи пред Леклер, додека Ферстапен, кој стартуваше како четврт успеа да го помине Саинс. Меѓутоа, овој распоред, кој изгледаше „стабилен“ беше нарушен кога Никола Латифи излета со својот Вилијамс, предизвикувајќи излегување на безбедносното возило. Перез веќе имаше влезено во боксот, а Леклер, Ферстапен и Саинс го искористија моментот и влегоа во боксот, оставајќи го Мексиканецот на четвртото место.

Ферстапен не се откажа од „потерата“ по Леклер, и по неколку неуспешни обиди за претекнување, на три круга пред крајот, конечно најде место пред својот стар ривал за да изддржи до крајот за победа по катастрофалниот старт на сезоната во Бахреин каде што не ја заврши трката.

 

 

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...