Макрон: Дијалогот со Путин е закочен по откривањето на масовните убиства

Словенечкиот претседател Борут Пахор изјави дека Словенија ја поддржува европската перспектива на Западен Балкан и истакна дека во светлината на мирот и стабилноста лидерите во регионот мора да внимаваат да не ја влошат ситуацијата со своите постапки. Пахор ова го изјави по денешната средба со српскиот колега Александар Вучиќ.

„Многу сум задоволен што српскиот претседател и пријател Александар Вучиќ одлучи првата странска земја што ќе ја посети по неодамнешните избори да биде Словенија“, изјави Пахор.

Тој рече и дека од почетокот на војната во Украина ситуацијата на Западен Балкан е почувствителна.

„Го поканив (Вучиќ) како двајца претседатели на пријателски земји да размениме мислења за ситуацијата во Западен Балкан и Европа сѐ со цел да се заштитат мирот и стабилноста на Западен Балкан“, изјави Пахор за новинарите.

Пахор рече дека со српскиот претседател разговарал и за војната во Украина.

„Голема одговорност на државниците е да ја зајакнат економијата со своите постапки, да ги зачуваат мирот и стабилноста. Тоа е важно и за европската интеграција на регионот“, изјави Борут Пахор.

ТОП ВЕСТИ

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...