Макрон им се обрати на граѓаните: Не сум веќе кандидат на еден табор, туку сум претседател на сите

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер даде интервју за „Њујорк тајмс“, за руската инвазија на Украина, а делови од него пренесоа многу германски медиуми.

Во Германија, поранешниот канцелар и пријател на Путин, Герхард Шредер беше широко критикуван.

Шредер, меѓу другото, изјави дека повторно е подготвен да посредува во војната во Украина и дека мора да се постигне мировно решение што е можно поскоро.

„Мислам дека оваа војна беше грешка и секогаш сум го велел тоа“, рече Шредер.

„Путин дефинитивно е „заинтересиран да стави крај на војната“, рече Шредер, мислејќи на неговиот неуспешен обид за посредување.

– Но, не е така лесно. Има неколку точки кои треба да се разјаснат – рече Шредер – без да објасни, сепак, за кои точки станува збор.

– Отсекогаш сум ги застапувал германските интереси. Ќе направам што можам. Барем едната страна ми верува.

Шредер повтори дека патувањето во Москва е резултат на иницијатива на украинската страна. Таму еднаш му противречи украинскиот амбасадор во Германија, Андриј Мелник.

Според Шредер, пред патувањето во Москва, на средбата во Истанбул, украинскиот парламентарец Рустем Умеров го запознал со украинските ставови. По разговорот со Путин, следуваше уште една средба со Умеров во турската метропола – после тоа контактот беше прекинат.

Но, тој е подготвен повторно да разговара со двете страни“, изјави Шредер за Њујорк Тајмс.

Поранешниот германски канцелар, исто така, не верува дека Путин е одговорен за се поочигледните руски воени злосторства во Украина.

– Злосторствата, како што е наводното убиство на цивили во Буча, треба да се истражат – рече Шредер, но не верува дека наредбата е од Путин.

Во интервју за американскиот весник, Шредер зборуваше за одржување на односите со Русија и покрај агресијата врз Украина.

– Не можете долгорочно да изолирате земја како Русија, ниту политички ниту економски – рече Шредер и додаде:

– Германската индустрија има потреба од суровини што ги има Русија. Не се работи само за нафта и гас, туку и за ретките метали. А тоа се суровини кои не можат лесно да се заменат.

Шредер ја бранеше германската енергетска политика во последните децении, што ја направи земјата зависна од рускиот гас.

Шредер уште еднаш потврди дека нема да се откаже од работата за руските енергетски компании. Тој ќе размислува за оставка само доколку Путин навистина ја прекине испораката на гас за Германија и Европската унија. Сепак, Шредер не верува дека тоа ќе се случи.

Поранешниот канцелар е претседател на надзорниот одбор на руската нафтена компанија „Роснефт“, а неодамна работеше и за гасните компании „Северен тек“ и „Северен тек 2“. Затоа СПД е во процес на исфрлање на Шредер од партијата.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...