Макрон: Новите санкции не треба да се отпишуваат во наредните недели


Украинскиот суд осуди двајца заробени руски војници на 11 и пол години затвор за гранатирање град во источна Украина, што е втора пресуда за воени злосторства од почетокот на руската инвазија во февруари.

Александар Бобикин и Александар Иванов, кои ја слушнаа пресудата зад стаклeн параван во Окружниот суд Котелевска во централна Украина, се изјаснија за виновни минатата недела.

„Вината на Бобикин и Иванов е целосно докажана“, рече судијата Евген Болибок.

И двајцата минатата недела признаа дека биле дел од артилериска единица која гаѓала цели во провинцијата Харков од руската провинција Белгород. Гранатирањето уништило образовна институција во градот Дергачи, но не резултирало со човечки жртви, соопштија обвинителите.

Бобикин и Иванов, опишани како возач и стрелец, биле фатени откако ја преминале границата и продолжиле да гранатираат. Обвинителите побараа од судот 12-годишна затворска казна за нив, додека одбраната побара попустливост, велејќи дека двајцата војници извршувале наредба и се покајале за стореното.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...