Макрон пред изборите в недела: Да не ни се случи како со Трамп во САД

Рускиот претседател Владимир Путин во петокот изјавил дека Киев не дозволува предавање на украинските бранители кои уште даваат отпор од фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол.

„На сите украински војници, националистички борци и странски платеници им е гарантиран живот доколку го положат оружјето (…) Но, режимот во Киев не ја дозволува оваа можност“, рекол Путин, според соопштението од Кремљ објавено по телефонскиот разговор меѓу Путин и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Путин исто така ги нарекол неодговорни изјавите на претставниците на ЕУ за потребата да се реши ситуацијата во Украина со воени средства, а го споменал и тоа дека многу украински воени злосторства се премолчуваат.

Шефот на Кремљ, исто така, ги обвинил лидерите на повеќето земји од ЕУ дека отворено поддржуваат русофобични мерки, мислејќи на исклучувањето на Русија од културните и спортските настани.

„Ројтерс“ објави дека Мишел во телефонскиот разговор го повикал Путин да стапи во директен контакт со неговиот украински колега, Володимир Зеленски и повикал на прекин на огнот во Украина. Тој јасно ставил до знаење дека инвазијата е неприфатлива и детално зборувал за последиците од европските санкции врз Русија, рече претставник на ЕУ.

Путин му рекол на претседателот на Европскиот совет дека ќе разговара со украинскиот претседател само доколку разговорите дадат конкретни резултати.

Рускиот поретседател посочил дека Киев не е подготвен да бара заемно прифатливи решенија и дека Украина е недоследна во преговорите, пренесува Би-би-си.

Претходно оваа недела, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека Русија и ги предала клучните документи на Украина за продолжување на мировните преговори и дека топката е на украинска страна. Но, Зеленски подоцна рече дека Украина не добила никакви документи од Русија.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...