Макрон предлага поширока европска политичка заедница


Фото: Фејсбук/Емануел Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон застана зад предлозите на граѓанската комисија за реформирање на Европската Унија и рече дека водечките договори на ЕУ ќе треба да се променат.

– Треба да ги реформираме нашите текстови, тоа е очигледно – рече тој на состанокот во Европскиот парламент. Претходно, десетина главни градови на ЕУ јавно се спротивставија на реформата на договорот, што може да предизвика референдуми во некои земји-членки.

Макрон денеска рече дека ќе бидат потребни „децении“ за кандидат како Украина да се приклучи на ЕУ и предложи изградба на поширока политичка заедница на демократски држави околу Унијата.

„Дури и ако им дадеме кандидатски статус утре“, рече тој за Украина, „сите совршено добро знаеме дека процесот за да им се дозволи да се приклучат ќе потрае неколку години, а за волја на вистината – веројатно и неколку децении“.

Непосредно пред говорот на Макрон, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, твитна дека извршната власт на ЕУ ќе го даде своето „мислење“ за кандидатурата за членство на Украина во јуни.

Но, Макрон, во говорот во кој ги одобри повиците за промена на договорот за дополнително зајакнување на федералната интеграција на ЕУ, рече дека Унијата „со оглед на нејзиното ниво на интеграција и амбиции“ не може да биде единственото организаторско тело во Европа.

– Наша историска обврска е… да го создадеме она што би го опишал пред вас денес како европска политичка заедница. Оваа нова европска организација ќе им овозможи на демократските европски нации… да најдат нов простор за политичка соработка, безбедност, соработка во енергетиката, транспортот, инвестициите, инфраструктурата, движењето на луѓето – рече францускиот претседател.

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...