Макрон: Сакаме укинување на смртната казна во светот


Франција ќе започне кампања за укинување на смртната казна низ целиот свет, како дел од претстојното претседателство со Европската Унија, изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

– Во Париз ќе се одржи конференција, на која ќе се соберат цивилни групи од земјите каде што постои или е суспендирана смртната казна – рече Макрон во говорот по повод 40-годишнината од укинувањето на смртната казна во Франција.

Франција е 35 -та земја во светот што ја укина смртната казна. Сепак, јавноста е се уште многу поделена кога станува збор за ова прашање, анализираат француските медиуми.

– Франција, која ќе претседава со Советот на ЕУ во првата половина на 2022 година, исто така, ќе работи со другите земји -членки на резолуцијата на Обединетите Нации, која ќе бара од државите да известуваат за бројот на смртни казни и егзекуции секоја година – рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...