Малечок голем херој: Дете побегна само од Украина, со пасошот во кеса и телефонски број испишан на рака

Словачката полиција на својот Фејсбук профил ја раскажа приказната за 11-годишно момче од Запорожје, кој, бегајќи од војната, поминал граница и во Словачка пристигнал без никаква придружба.

„Со една кеса, пасош, и телефонски број испишан на рака дојде потполно сам зошто родителите морале да останат во Украина, напиша словачката полиција на Фејсбук.

Волонтерите кои се погрижија за него, го однеле на топло и безбедно место и му обезбедиле храна и пијалокот кои му требаат за да го продолжи патот.

„Сите ги плени со својата насмевка, бестрашност и одлучност, достоен за вистински херој“, напишаа тие.

Роднините на момчето подоцна дошле по него и тоа благодарение на бројот испишан на неговата рака.

Словачката полиција соопшти дека во последните 24 часа примиле 14.202 лица на граничните премини на влез од Украина. Вкупниот број на примени лица кои влегуваат на граничните премини од украинската територија кај Словачка од избувнувањето на конфликтот до 06.00 часот денеска изнесува 128.170.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...