Манчестер сити имаат 21 позитивен случај, вклучувајќи го и Пеп!


Менаџерот Пеп Гвардиола е еден од 21-те потврдени позитивни случаи на КОВИД-19 во тимот на Манчестер сити, но мечот од ФА купот против Свиндон во петок нема да биде откажан, потврдија од англискиот шампион.

Според „Сан“, седум од овие случаи се фудбалери кои можеле да бидат во составот за мечот против третолигашот, но Сити веруваат дека и со мешан тим ќе успеат да го поминат колото во најстарото клупско натпреварување на светот. Тимот ќе го предводи тренерот Родолфо Борел.

„Во моментов можеме да составиме тим, но не знам што ќе се случи во следните денови. Ќе играме со тие фудбалери кои се достапни, некои од првиот тим, а некои од младинскиот и од вториот тим“, изјави Борел.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...