Манчини: Сакаме да одиме во Катар и да го освоиме Светското првенство

Селекторот на фудбалската репрезентација на Италија, Роберто Манчини, со голема самодоверба влегува во баражот за пласман на Светското првенство во Катар.

Актуелните европски шампиони, во полу-финалето, ќе играта на 24.март против Македонија. Победникот од овој дуел за пласман на СП ќе игра против подобриот од натпреварот Португалија-Турција.

„Сериозно ќе влеземе во првиот натпревар. Нема да ни биде лесно. Пред нас се два тешки натпревари. Не требаше да бидеме тука, сега треба да се помачиме за да стигнеме до Катар“, рекол Манчини.

„Имам добра основа, размислуваме позитивно, мораме да мислиме дека се ќе мине онака како што посакуваме. Мораме да играме на начин како што тоа го правевме и досега. Не станавме случајно европски шампиони. Не сакавме да ги играме овие натпревари, важно е дека момците се чувствуваат добро“.

Манчини истакнал дека со голема самодоверба неговите играчи ќе влезат во баражот.

„Оптимист сум, бидејќи имам фудбалери кои победија на ЕУРО кога никој не веруваше во тоа. Мораме да размислуваме за она што го остваривме и да играме со голема самодоверба. Наша цел е да го освоиме Светското првенство, за да го направиме тоа мораме да победиме во наредните два натпревари“.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...