Маринец од опколената фабрика: Мариупол набргу би можел да падне

Украински маринец од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во кратко интервју за „Скај њуз“ изјави дека руските сили што ја опколиле челичарницата биле 10 пати помногубројни од бранителите.

Мајорот Сергеј Волина, кој ја презеде улогата на портпарол на неговата единица, рече дека условите во фабриката за челик се ужасни, но инсистира на тоа дека моралот и понатаму е висок.

„Моралот на борците што го бранат Мариупол е сè уште висок. Се бориме. Јасно е дека имаме многу мртви и ранети“, рече Волина.

„На повеќе од 500 борци им е потребна медицинска помош, што е невозможно да стигне овде. Тоа е подземно засолниште. Но, ние сè уште функционираме и продолжуваме да ги штитиме луѓето“, рече маринецот.

Русија со денови тврди дека е на прагот да ја преземе целосната контрола над Мариупол, но маринците и Азовскиот полк сѐ уште не го дозволуваат тоа, пишува „Скај њуз“. Сите преостанати бранители на Мариупол се во фабриката за челик „Азовстал“.

„Што се однесува до руското тврдење дека набргу ќе го преземе Мариупол, да, тоа е можно. Тоа е многу реално“, рече тој.

„Бројот на војниците на нивна страна е 10 пати поголем од нашата. Имаат и многу повеќе опрема, тенкови, артилерија, авијација“, изјави маринецот.

Запрашан за цивилите што се кријат од руските напади во фабриката за челик „Азовстал“, маринецот рече: „Многу цивили се кријат во нашето засолниште. Меѓу нив има жени со деца и бебиња и им треба помош“.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...