„Марка“ откри детали од договорот помеѓу Реал и Ридигер


Три екипи изминатата ноќ изборија пласман во конференциските полуфиналиња. За Западот Далас и Финикс со 4:2 ги добија сериите против Јута односно Њу Орлеанс, а со идентичен резултат на Истокот Филаделфија го елиминираше Торонто.

Далас предводени од Лука Дончиќ и Џејлен Брансон победија кај Јута со 98:96. Трагичар на натпреварот беше Богдан Богдановиќ кој не погоди отворена тројка во последниот напад.

Дончиќ и Брансон постигнаа по 24 поени, Словенецот имаше и девет скока и осум асистенции. На спротивната страна Донован Мичел уфрли 23, Богдановиќ 19 поени.

Далас во наредната рунда ќе игра против Финикс Санс.

Финикс славеа во Њу Орлеанс со 115:109. Крис Пол со перфектна реализација (14/14) го предводеше тимот. Натпреварот го заврши со 33 поени и осум асистенции. Диандре Ејтон уфрли 22 поени.

Филаделфија, во Торонто, го завери пласманот во наредната рунда. Севентисиксерс славеа со 132:97. Филаделфија второто полувреме го доби со 70:36.

Џоел Ембид постигна 33 поени.

Во наредната рунда Филаделфија ќе игра против Мајами Хит.ТОП ВЕСТИ

ДУИ утре одбележува 21 годишнина од своето постоење

Демократската унија за интеграција (ДУИ)  утре на 5 јуни по повод 21-годишнината од своето постоење со свечен коктел во хотелот " Александар палас" во...

Славната пејачка се обрати кон хејтерите: „Јас сум во мојата дебела фаза, па што?“

Музичарката со албанско потекло Бебе Реџа сподели фотографија од нејзиниот стомак на Твитер откако видела како луѓето го бараат нејзиното име со зборот „дебела“...

Директорот на Nvidia: Секој може да програмира со помош на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција значи дека секој сега може да биде компјутерски програмер бидејќи сè што треба да направи е да „разговара со компјутерот“, изјави денеска...

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 500 украински деца биле убиени во војната на Русија против неговата земја. Тој го изјави ова...

Османи во Будва: Од 1 јули Северна Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка во Југоисточна Европа

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи утре ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ),...