Медведев: Треба да бидеме подготвени за можни агресивни дејствија на НАТО

Русија протера 15 холандски дипломати и неодреден број белгиски дипломати и ги прогласи за персона нон грата, јавува Анадолија.

Министерството за надворешни работи соопшти дека 14 вработени во холандската амбасада во Москва и еден вработен во холандскиот конзулат во Св. Петербург мора да ја напушти Русија во рок од два дена.

– Овој чекор се презема како одговор на протерувањето на 29 март на 18 вработени во руската амбасада во Хаг, руската трговска мисија во Амстердам и руската мисија во Организацијата за забрана на хемиско оружје.

Во соопштението се додава дека Холандија не може да ги злоупотребува своите права и привилегии како земја домаќин на OPCW и дека Хаг мора строго да се придржува до Договорот за седиштето на OPCW од 1997 година.

Во посебно соопштение, Министерството соопшти дека го повикале белгискиот амбасадор Марк Микиелсен и го информирале за протерувањето на белгиските дипломати од Москва, кои мора да заминат до крајот на 3 мај.

Холандија и Белгија протераа руски дипломати поради наводна шпионажа, откако односите меѓу Русија и Европската унија дополнително се влошија поради руската војна против Украина, која започна на 24 февруари.

ТОП ВЕСТИ

Бајден: Федерална помош за државата Мисисипи по торнадото

Американскиот претседател Џо Бајден одобри федерална помош за поддршка на државата Мисисипи откако беше погодена од торнадо во кое загинаа 26 луѓе, соопшти денеска...

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...