Мелбурн подготвува спектакл – Бразил против Аргентина


Фудбалските репрезентации на Бразил и Аргентина ќе одиграат пријателски натпревар на 11. јуни во Мелбурн, соопшти денеска министерот за спорт во владата на сојузната држава Викторија.

Натпреварот ќе се игра пет месеци пред почетокот на Светското првенство во Катар.

„Ни кажаа дека ова е важен натпревар за нив пред Мундијалот и се очекува двете селекции да ги испратат најдобрите фудбалери“, изјави министерот за спорт на државата Викторија, Мартин Пакула.

Двете селекции веќе се сретнаа на стадионот „Мелбурн Крикет Граунд“ во 2017 година, кога Аргентина го доби пријателскиот натпревар со 1:0.

Бразил е лидер на ранг листата на ФИФА, а на Мундијалот ќе игра во Г-групата со Србија, Швајцарија и Камерун, додека Аргентина во Ц-групата заедно со Саудиска Арабија, Мексико и Полска.

Текстот Мелбурн подготвува спектакл – Бразил против Аргентина е превземен од МАКФАКС.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...