Мета ги осуди нападите врз косовската полиција во Зубин Поток

Дијалогот меѓу Белград и Приштина, со посредство на Европската Унија, останува клучна рамка за нормализирање на односите и ги охрабрувам двете страни конструктивно да се ангажираат за постигнување конкретни резултати, рече генералниот секретар на ОН во шестмесечниот извештај за Косово и Метохија.

Во извештајот од 16 септември до 15 март оваа година, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што досега е постигнат само „ограничен напредок“ во дијалогот Белград-Приштина.

„Процесот на дијалог и напорите за постигнување нормализација имаат целосна и несомнена поддршка од Обединетите нации“, посочи генералниот секретар на ОН, се наведува во документот на Советот за безбедност на ОН.

„ Во овој поглед, одржувањето на отворен, транспарентен и инклузивен процес е клучно за постигнување одржливи договори“, рече Гутереш, охрабрувајќи ги Белград и Приштина да „обезбедат значително учество на широк опсег на учесници“ во процесот на дијалог.

Извештајот на генералниот секретар Гутереш ќе биде разгледан од Советот за безбедност на ОН на 20 април.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...