МФ: Заеднички ќе копретседаваме со првиот состанок на заедничката работна група за економија, трговија и иновации

Министерството за финансии денеска и утре ќе биде домаќин на владината делегација од Република Бугарија предводена од министерот за иновации и раст, Даниел Лорер, со кого заеднички ќе копретседаваме со првиот состанок на заедничката работна група за економија, трговија и иновации.
📍На состанокот во Скопје, Работната група ќе ги разгледа можностите за:
✔️привлекувањето инвестиции,
✔️иновациските можности,
✔️финансирањето проекти,
✔️зголемување на трговската размена меѓу двете земји, како и
✔️приоритетите за развој на регионот.
🤝 Меѓувладината работна група беше формирана минатата недела во Софија, за време на одржувањето на меѓувладината седница. Работната група на средбата во Софија ги утврди приоритетите на работа и динамиката на одржување на состаноците, согласно која ќе се состанува еднаш месечно.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...