Мицкоски стравува и не им верува на своите пратеници

По вчерашното изгласување на францускиот предлог во законодавниот дом, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски објави пред медиумите дека сите пратеници потпишале нотарска изјава дека нема да гласаат за уставните измени.

Се поставува прашањето, дали Мицковски го загрозува правото на независнот во одлучувањето на секој пратеник загрантирано согласно Уставот?

Зошто се потребни нотарски изјави, кои впрочем немаат никаква законска сила по однос на гласањето на секој пратеник во Собранието, ако Мицковски им верува на своите пратеници.

Вооедно, коментарите на социјалните мрежи се дека небулозни се изјавите од денешната прес конференција за потпишани нотарски изјави од страна на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ дека истите нема да прифатат промена на Уставот.

Граѓаните коментираат дела Ваквиот чин покажува само јасна недоверба и лична навреда кон своите пратеници.

ВМРО ДПМНЕ не успеа да мобилизира доволен број граѓани против францускиот предлог, протест кој што го превзема Левица како главен промотор заедно со Родина, МААК и Јанко Бачев.

Се остава впечаток дека страв, паника, несигурност и нестабилност владее во моментов во редот на ДПМНЕ.

Дали Мицковски ќе ги задржи пратениците од своите редови или пак можни се некакви отстапување на дел од нив од неговите лично искажани ставови?!

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...