Мицотакис: Атина ќе го забрза истражувањето на гасот

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис рече дека Грција ќе ги забрза проектите за истражување на гас во договор со приватни инвеститори.

Операцијата на Русија во Украина и стравувањата од испораките на гас во Европа го влошија скокот на цените на енергијата, принудувајќи ја Европската унија да бара начини да ја намали зависноста од рускиот гас за две третини оваа година и да стави крај до 2027 година.

Грција, која покрива околу 40 отсто од своите годишни енергетски потреби со руски гас, во минатото произведуваше мали количини нафта и се обиде да го истражи својот јаглеводороден потенцијал.

Но, ниските цени на суровата нафта во претходните години, преминот кон зелена енергија и недостатокот на политичка волја ги запреа плановите за истражување.

– Забрзувањето на експлоатацијата на националните енергетски ресурси на земјата ќе ни овозможи, доколку имаме среќа и имаме експлоатирачки полиња на природен гас, да ја подобриме нашата енергетска независност и безбедност – рече Мицотакис.

Мицотакис, кој денеска се сретна со лидерите на државната комисија за јаглеводороди и енергетска индустрија, додаде дека Грција има за цел да има јасна идеја до 2023 година дали има резерви на гас што би можела да ги користи, додека индикации за потенцијални резерви гас досега ја направија владата „оптимист“.

Ова забрзување, рече тој, нема да ја поткопа политиката на земјата за зголемување на обновливите извори на енергија и намалување на емисиите на јаглерод за 55 отсто до 2030 година во согласност со целите на ЕУ за климатските промени, пишува Ројтерс.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...